Dzieci w kuchni? Tak, proszę! Czyli jakie korzyści niesie ze sobą gotowanie z dzieckiem

gotowanie z dziećmi petit deko

„Dodaj łyżkę cukru, odmierz szklankę wody, rozwałkuj ciasto” – czy wiesz, że wszystkie te czynności pomagają dziecku rozwijać podstawowe zdolności poznawcze, matematyczne i motoryczne? Wspólne gotowanie z dzieckiem to znakomity sposób na spędzenie ze sobą czasu, a ponadto znakomita zabawa, która potrafi wiele nauczyć.

Pamiętasz chwile, które jako dziecko przyszło ci spędzać z rodzicami w kuchni? Rolowanie klusek, pieczenie i dekorowanie pierniczków? Pewnie nie przyszło ci to wówczas na myśl, ale te chwile pomogły rozwinąć ci szereg umiejętności, które wykorzystujesz teraz, w dorosłym życiu. Zapach domowego ciasta budzi miłe wspomnienia, a jako rodzic zapewne chcesz przekazać swojemu dziecku tradycje, które są ci bliskie. Może twoje dziecko uczestniczy w gotowaniu już od dawna, a może dopiero rozpocznie swoją kulinarną przygodę? W każdym wypadku, ten tekst jest tu po to, aby podsumować masę korzyści, jakie niesie ze sobą wspólne gotowanie z maluchem.

Gotowanie z dzieckiem – za zabawą kryje się dużo nauki

Gotowanie z dzieckiem pozytywnie wpływa na budowanie więzi rodzinnych, kształtuje umiejętności społeczne i zręczność (ćwiczy motorykę). Jakie zalety ma wspólne gotowanie z maluchem? Zobacz poniżej.

Rozwój mowy

Gotowanie z dzieckiem ma pozytywny wpływ na rozwój jego umiejętności językowych. Podczas, gdy spędzacie czas przy kuchennym blacie, dziecko słyszy jak nazywasz poszczególne składniki. Uczy się też jak postępować zgodnie ze wskazówkami. Gdy gotujesz ze swoim maluchem, poproś go by podawał ci potrzebne składniki (pod warunkiem, że jest w stanie je udźwignąć). Wyjaśniaj mu co robisz „krok po kroku”, a także pytaj, czy jest w stanie opisać czym on właśnie się zajmuje. Pytaj dziecko, czy potrafi przewidzieć co będziecie robić dalej, albo zgadnąć jaki będzie następny składnik. To prosta zabawa, która pobudzi dziecięcą ciekawość i korzystnie wpłynie na umiejętności językowe.

Rozwój motoryki

Wykrawanie kształtów foremkami do ciasta, wałkowanie, mieszanie składników – te wszystkie czynności rozwijają motorykę małą i siłę malucha. Umiejętności motoryczne będą dziecku potrzebne na etapie szkolnym. Będzie je przejawiać podczas wycinania, kolorowania czy pisania. Teraz, gdy jest z tobą w kuchni, może je ćwiczyć na przykład wtedy, gdy pozwalasz mu szybko mieszać składniki, albo wlewać je do miski.

Ćwiczenie zdolności matematycznych

Szklanki, łyżki, szczypty – gotowanie wymaga wielu pomiarów. Gdy spędzasz z dziećmi czas w kuchni pomagasz im ćwiczyć liczenie. A jeśli twój przedszkolak poznaje już pierwsze literki i cyfry, możesz go poprosić o czytanie prostych poleceń, typu: „Dodaj 2 łyżki wody”. W przypadku starszych dzieci, przeczytaj przepis krok po kroku i sprawdź czy potrafią postępować zgodnie ze wskazówkami. Ćwiczy to umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Ćwiczenie uwagi

Gotowanie z dziećmi wymaga nieco pilności. Inaczej marzenie o zjedzeniu samodzielnie upieczonego muffinka może spełznąć na niczym. Dziecko podczas gotowania z tobą uczy się, że musi być skupione i zwracać uwagę na szczegóły. Pominięcie któregoś z kroków w przepisie sprawi, że potrawa może się nie udać. Dziecko naprawdę szybko jest w stanie to pojąć.

Rozwijanie samodzielności

Samodzielny dorosły, gdzieś wcześniej się tego nauczył. Gotowanie czy samodzielne przygotowywanie posiłków jest umiejętnością, która każdemu przyda się w życiu. Dziecko może szybko nauczyć się jak samemu zrobić kanapkę, czy nalać sobie mleka do szklanki. Starsze dzieci mogą podejmować próby samodzielnego przyrządzania posiłków dla całej rodziny. Gotowanie z dzieckiem to też sposób na to, aby poznało podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak to, aby nie dotykać gorących naczyń czy kuchenki, albo jak prawidłowo posługiwać się nożem.

fartuszek dla dzieci
Fartuszki i rękawice kuchenne od Cam Cam Copenhagen są odpowiednie dla dzieci od 3 do 6 lat i nadają się także do prawdziwej kuchni

Promowanie zdrowych nawyków żywieniowych

Pozwalanie dzieciom uczestniczyć we wspólnym gotowaniu pomaga im poznać, co jest zdrowe, a co nie. Samodzielne przygotowywanie posiłków zachęci je też do tego, aby próbowały nowych smaków, co w innych sytuacjach mogłoby być niemożliwe. Gotowanie z dziećmi pokazuje im, że domowe posiłki są zdrowsze niż te „na mieście”, co w przyszłości będzie procentować tym, że nasze pociechy, stojąc przed wyborem, chętniej zdecydują się na zdrowszą opcję.

Budowanie poczucia własnej wartości

Dziecko, które jest włączane w domowe obowiązki nie tylko czuje się potrzebne, ale odczuwa dumę i pewność, że potrafi zrobić coś samemu. Wspólne gotowanie wzmacnia poczucie własnej wartości i niezależności.

Wzmacnianie relacji

Gotowanie z dziećmi, podobnie jak wspólne siadanie do rodzinnego stołu wzmocni wasze więzy rodzinne. Nie musi być też traktowane jak codzienny obowiązek. Można z niego uczynić rytuał i ulubioną tradycję, którą będziecie celebrować przez lata. Może będzie to wspólne przyrządzanie niedzielnego obiadu, albo pizzy na piątkową kolację? Rodzinne przygotowywanie posiłków na pewno przysporzy wam wszystkim dużo przyjemności i wzmocni rodzinne relacje.

Gotujesz z dzieckiem? Zadbaj o jego bezpieczeństwo

Gotowanie z dzieckiem bez wątpienia może dać wiele frajdy. Jest tym przyjemniejsze, gdy maluch odczuwa coraz większą satysfakcję z tego, że może robić to, co mama i tata. Lecz gotując z dziećmi, musimy pamiętać o ich bezpieczeństwie. Zatem to, co postanowimy powierzyć maluchowi musi być dostosowane do jego możliwości. Przedszkolak jeszcze nie weźmie do ręki najostrzejszego w kuchni noża i w gruncie rzeczy jest jeszcze za mały, aby ugotować coś samodzielnie (zwłaszcza gorący posiłek).

Pamiętaj, aby zawsze nadzorować to, co robi małe dziecko w kuchni i nigdy nie zostawiaj go bez opieki.

Specjalne mebelki oraz przeznaczone dla dzieci akcesoria kuchenne, takie jak na przykład kitchen helper, umożliwią dziecku przebywanie w kuchni i zwiększą jego bezpieczeństwo. Podest kuchenny to świetne rozwiązanie dla maluchów, które uwielbiają asystować rodzicom. Dzięki niemu dziecko jest na odpowiedniej wysokości i bez problemu sięga blatu. Akcesoria do gotowania fartuszki i rękawice, zabezpieczą ubranie przed plamami i ochronią przed ewentualnym oparzeniem.

Gotując z dzieckiem pozwalajmy mu na bezpieczne czynności, takie jak mieszanie, podawanie wcześniej przygotowanych składników czy wyrabianie ciasta. Róbmy to też z dala od gorącego piekarnika lub kuchenki.

Udostępnij tę historię: