Jak urządzić pokój dla niemowlaka. Kilka wskazówek.

pokój niemowlaka

Niedługo zostaniecie rodzicami i myślicie o przygotowaniu pokoju dla nowego członka rodziny. Jak urządzić pokój dla niemowlaka, by był on nie tylko ładny, ale przede wszystkim bezpieczny i praktyczny? Poznajcie wskazówki, które ułatwią Wam zaprojektowanie odpowiedniej przestrzeni.

Dlaczego warto urządzić pokój dla niemowlaka?

Możecie spotkać się z opinią, że noworodkowi wystarczy jedynie łóżeczko do spania. To prawda, w pierwszych dniach życia nie potrzebuje on niczego więcej. Czy warto więc urządzać pokój dla niemowlaka?

Naszym zdaniem tak, bo dziecko szybko się rozwija, staje się ciekawskie i zaczyna poznawać świat. Odpowiednio zorganizowana przestrzeń z pewnością mu to ułatwi.

łóżeczko dla niemowlaka nobodinoz
Nobodinoz

Wy również będziecie potrzebować różnych sprzętów i akcesoriów, które przydadzą się podczas opieki nad maluszkiem. Szafa na ubranka, komoda na bieliznę i kosmetyki, czy wygodny przewijak to tylko niektóre z elementów wyposażenia pokoju niemowlaka.

Jeśli nie macie możliwości, by urządzić niemowlakowi jego własny pokój, stwórzcie przytulny kącik, który będzie służył i Wam i dziecku.

Podziel pokój dla niemowlaka na strefy

Podział pomieszczenia na jasno określone strefy ułatwia funkcjonowanie zarówno Wam, jak i waszemu maluszkowi.

1. Miejsce do spania

W pokoju dla niemowlaka powinno się znaleźć miejsce do spania, gdzie wstawicie łóżeczko. Zawieście nad nim karuzelę, która skupi wzrok dziecka i zainteresuje go w okresach jego aktywności. Ściany możecie ozdobić dekoracjami ściennymi, by nadać pomieszczeniu przytulności.

2. Miejsce do przechowywania

Miejsce do przechowywania, takie jak szafa czy komoda, pozwoli schować i zabezpieczyć wszystkie rzeczy. W ten sposób nie będą one leżeć na widoku, kurzyć się i stwarzać poczucia bałaganu.

kosze na zabawki w paski nobodinoz
Miękkie, bawełniane kosze pomogą w utrzymaniu porządku w pokoju niemowlęcia.

3. Miejsce do karmienia

W kąciku do karmienia i przewijania maluszka możecie ustawić wygodny fotel, dzięki czemu karmienie będzie komfortowe zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Warto zadbać o przewijak — może być nakładany na łóżeczko albo wolnostojący, połączony zazwyczaj z szufladami.

kosze na zabawki w paski nobodinoz
Postawienie przewijaka na komodzie jest zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem.Na komodzie znajdzie się miejsce na wszystkie niezbędne rzeczy.

Wielu producentów mebli daje możliwość zdemontowania przewijaka, gdy już nie jest potrzebny. Mebel zamienia się wtedy w wygodną komodę. Obok przewijaka ustaw kosmetyki, których używasz do pielęgnacji niemowlaka, pieluszki czy nawilżane chusteczki. Miej je zawsze pod ręką, zwłaszcza gdy dziecko leży na przewijaku. Przyda się tu również grzechotka, która zajmie dziecko podczas zmiany pieluszki.

4. Miejsce do zabawy

mata edukacyjna dla niemowlaka
Mata edukacyjna, wykonana z bardzo miękkich materiałów zapewni miękkość podczas zabawy na podłodze. Uchwyty po obu stronach maty sprawią, że bez problemu ją złożysz i przeniesiesz w inne miejsce.

Po upływie pierwszych miesięcy dziecko staje się coraz bardziej aktywne i chce poznawać świat. To najwyższy czas na pierwszą matę edukacyjną, na której dziecko może ćwiczyć przewracanie się z brzuszka na plecy i odwrotnie. To też moment, kiedy zaczyna się interesować zabawkami i wodzi za nimi wzrokiem. Dlatego wydzielcie w pomieszczeniu miejsce przeznaczone na zabawę. Świetnie sprawdzą się tutaj pojemniki do przechowywania zabawek, miękki dywanik lub mata, a także pałąk edukacyjny, który można postawić na podłodze lub nad bujakiem.

pałąk edukacyjny dla niemowlaka
Pałąk edukacyjny nie zajmuje wiele miejsca, a odległość zabawek od niemowlęcia jest na tyle optymalna, że pozwala na nich skupić wzrok.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W pokoju dla niemowlaka powinno być przede wszystkim bezpiecznie. Podczas wyboru mebli zwróćcie uwagę czy do produkcji nie zostały użyte toksyczne farby i kleje. Sprawdźcie solidność ich wykonania i złożenia oraz czy nie mają wystających, ostrych kątów.

sebra łóżeczko
Drewniane łóżeczko JUNO od Sebra, projekt Viggo Einfeldt 1942-43. Jeden z najbardziej ponadczasowych projektów, który nadal jest piękny i aktualny.

Zadbajcie, by meble zostały odpowiednio przymocowane do ścian, by nie przewróciły się na dziecko, bo to może się skończyć tragedią. Małe dzieci są bardzo ciekawskie i mają przeróżne pomysły, łącznie z wdrapywaniem się na szafki. Dlatego już na etapie przygotowywania pokoju warto zadbać o bezpieczeństwo.

Podobnie jest z zabawkami. Plastikowe warto wymienić np. na zabawki drewniane, stworzone z naturalnych materiałów, które posłużą Twojemu dziecku znacznie dłużej. Dla niemowląt najlepiej sprawdzą się miękkie zabawki sensoryczne, których kształt i faktura zachęcają małe rączki do manewrowania.

kostka sensoryczna dla niemowlaka
Miękkie kostki sensoryczne dzięki różnorodnym fakturom materiału zachęcą dziecko do eksplorowania i zabawy

Dodaj trochę dekoracji

Pokój dla niemowlaka powinien być również przytulny. To miejsce, w którym dziecko powinno czuć się po prostu dobrze i bezpiecznie. By tak było, warto wprowadzić trochę dekoracji, które rozweselą i ozdobią pokój. Do tego celu świetnie sprawdzą się girlandy dziecięce, dywan, cieplutkie koce i wesołe poduszki.

pokój niemowlaka poduszki
O ile warto postawić na neutralne kolory urządzając pierwszy pokój dla swojego maluszka, o tyle małe akcenty kolorystyczne z pewnością pomogą nam go ocieplić i ożywić.

Dobrym uzupełnieniem będzie namiot tipi, gdzie dziecko będzie mogło zarówno odpocząć, jak i świetnie się bawić.

pokój niemowlaka i bujak dla niemowlaka
Bujak od Nobodinoz w łatwy sposób połączysz z pałąkiem edukacyjnym. Tipi, gdy dziecko podrośnie, będzie idealnym miejscem do zabaw, drzemki, czy czytania książeczek.

Wiesz już, jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Po więcej inspiracji zapraszamy jak zwykle do sklepu petitdeko.pl. A jeśli czujecie, że potrzebujecie pomocy w stworzeniu takiej przytulnej przestrzeni, chętnie Wam w tym pomożemy i zaprojektujemy ją specjalnie dla Was.

Udostępnij tę historię: