Hygge, jak wprowadzić je do swojego życia i domu

lorena canals minimalizm w mieszkaniu hygge

W dzisiejszym świecie często żyjemy w pędzie. Mijają dni, a my odhaczamy wykonanie kolejnych zadań na liście „to-do”, które nigdy nie mają końca. A może warto się na chwilę zatrzymać, rozejrzeć wokół siebie? Docenić to, co mamy i poczuć wdzięczność? O tym właśnie jest filozofia hygge, o której dziś chcemy Wam opowiedzieć.

Hygge — co to takiego?

Hygge wywodzi się z duńskiej filozofii życia z XIX wieku. Duże znaczenie ma tutaj komfort, dobrostan i wygoda. Oznacza również przytulność, osiągnięcie wewnętrznej równowagi i zadowolenia. Dobra materialne są mniej istotne. Bardziej liczy się poczucie szczęścia, codzienne drobne przyjemności, uważność i dążenie do prostoty. Jest świetną alternatywą dla wszechobecnego pędu i potrzeby sięgania po coraz więcej, w tym również gromadzenia coraz większej ilości przedmiotów i dóbr materialnych.

Hygge w życiu

Hygge skupia się na uważności. Na życiu tu i teraz w zgodzie z samym sobą. Na prostych, codziennych przyjemnościach. W hygge ważne są relacje z bliskimi osobami i spędzanie czasu z tymi, których kochamy. Świetnie sprawdzą się do tego przyjazne i przytulne wnętrza. W hygge możecie zaprosić znajomych do swojego domu i po prostu sprawić, by wszyscy poczuli się jak u siebie. Nie potrzebujecie w tym celu przygotowywać wykwintnych i pracochłonnych kolacji. Tu liczy się dobry smak i prostota.

hygge w życiu i we wnętrzach

Hygge we wnętrzach

Hygge to nie jest konkretny styl wnętrzarski, to cała filozofia życia. Są jednak pewne powtarzające się elementy, które można odnaleźć w duńskich wnętrzach i to je przyjęło się określać jako styl hygge.

Ten styl to przede wszystkim prostota i naturalność. Dużą rolę odgrywa również komfort użytkowników i funkcjonalność przedmiotów. Czy to jednak oznacza nudę? Nie, wręcz przeciwnie — naturalne meble połączone z minimalizmem i designerskimi formami to prawdziwy majstersztyk, dlatego mają wielu zwolenników na całym świecie.

Główne cechy stylu hygge

1. Naturalne materiały

W domach określanych stylem hygge nie znajdziesz metalu, dużych ilości szkła czy plastiku. Jest tu natomiast miejsce na drewno i inne naturalne materiały jak np. wełna, skóra czy ceramika. Meble są praktyczne, funkcjonalne i minimalistyczne. Często robione na zamówienie przez lokalnych rzemieślników lub kupowane w firmach stawiających na ekologiczną i zrównoważoną produkcję. Takie meble mogą być przekazywane kolejnemu pokoleniu, bo posłużą przez długi czas, z pewnością dłużej, niż meble z sieciówek.

lorena canals dywany do prania hygge

2. Jasne kolory

Wnętrza w stylu hygge są jasne i dobrze doświetlone. Jasne kolory w odcieniach zimnej gamy odbijają światło i dodają wnętrzom nowoczesnego charakteru. Uspokajają emocje i zmysły oraz odpowiadają za tworzenie wnętrz pełnych równowagi i harmonii. Pomagają wyciszyć myśli i ułatwiają relaks.

lorena canals dywan bubbly

3. Oświetlenie i świece

W domu w stylu hygge każdy kąt jest doświetlony. Duńczycy uwielbiają małe lampki, lampy podłogowe czy kinkiety zapewniające dodatkowe źródła światła. We wnętrzach w stylu hygge znajdziesz również nieskończoną liczbę świeczek. Zapalone wieczorem dają poczucie przytulności, spokoju i prostoty. To dlatego w Danii zużywa się najwięcej świeczek w przeliczeniu na mieszkańca, bo aż 6 kg.

4. Naturalne tkaniny

naturalne tkaniny

Hygge uwielbia naturalne tkaniny i tekstylia. Bawełna i len to podstawowe materiały, z których szyte są np. poszewki na poduszki. A poduszek jest dużo i w różnych rozmiarach, od najmniejszych do całkiem sporych. We wnętrzu w stylu hygge spotkasz również koce i pledy w dużych ilościach. Nie można zapomnieć również o dywanach. To niezbędny element w każdym pomieszczeniu.

5. Meble stworzone do odpoczynku

W kuchni, jadalni czy salonie w stylu hygge nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym spotykają się bliskie osoby, by razem spędzić czas. Wspólne gotowanie, długie rozmowy czy odrabianie lekcji to sposobność, by pobyć razem na co dzień. Do odpoczynku zachęcają wygodne sofy, fotele i pufy, w które można zapaść się na dłuższą chwilę z filiżanką aromatycznej herbaty i dobrą lekturą.

pufa boucle

6. Zabawki dla dzieci – naturalne, funkcjonalne i praktyczne

Zabawki dla dzieci wykonane są z naturalnych materiałów i mają walory edukacyjne. Nie ma tu przestrzeni na plastikowe rzeczy, które szybko są rzucane w kąt. Zabawki dla dzieci w stylu hygge to np. sprzęty, które można znaleźć w każdym domu, jak ekspres do kawy, kuchnia czy zestaw do majsterkowania, tylko w nieco mniejszej, dziecięcej wersji. Wspierają one naturalny rozwój dziecka, rozwijają motorykę oraz zaspokajają ciekawość świata.

lorena canals dywany i zabawki

Hygge w życiu i domu

Jeśli chcecie, by w Waszym życiu zagościł spokój, prostota i uważność oraz pragniecie cieszyć się chwilami w gronie najbliższych, doceniając codzienne przyjemności, to zaproście hygge do swojego życia i domu.

W Petit Deko znajdziecie dodatki i sprzęty do dziecięcych pokoi, które doskonale pasują do stylu hygge: są funkcjonalne, ponadczasowe i wykonane z najlepszej jakości naturalnych materiałów.

Udostępnij tę historię: