Meble do pokoju dziecka – jak je ustawić, aby pokój był funkcjonalny

regał montessori do pokoju dziecka

Dzieci, jak nikt inny mają bogatą wyobraźnię i uwielbiają otaczać się rzeczami. Są spontaniczne, nie boją się błędów, są szczere i beztroskie. Pokój dziecka powinien odzwierciedlać ich pasje, zachęcać do zabawy a jednocześnie być ulubionym miejscem do odpoczynku. Dziecko po prostu musi czuć się w nim dobrze. Jakie meble do pokoju dziecka wybrać i jak je ustawić? Jak stworzyć układ funkcjonalny przestrzeni naszej małej pociechy i dlaczego warto tworzyć pokoik razem z maluchem? Tego wszystkiego dowiecie się z porad zaczerpniętych z książki „Jak urządzić własne mieszkanie. Aranżacje wnętrz”, autorstwa projektantki wnętrz Moniki Bień – Königsman.

Urządzacie pokój dziecka? Zróbcie to razem z nim

Choć beże święcą triumfy w mediach społecznościowych, zastanówmy się czy będziemy tworzyć pokój dla dziecka czy na potrzeby instagrama… Czy w rzeczywistości nie jest tak, że maluch chciałby mieszkać w przestrzeni pełnej kolorów, dżungli, albo na księżycu, a ich mała księżniczka w pałacu otoczonym armią kucyków? I choć oczami wyobraźni widzicie właśnie najbardziej infantylne obrazy przed którymi będziecie bronić się rękami i nogami, nie znaczy to, że marzenie dziecka o pięknym pokoiku przyjdzie wam ucieleśnić tworząc z wnętrza „domowe przedszkole”.

Pokój dziecka może być jedynym miejscem w domu, w którym będzie dominował kolor – ale tak powinno być! To w nim maluch będzie oddawał się ulubionym zajęciom, rozwijał kreatywność, spotykał z przyjaciółmi. I nawet jeśli motywem dominującym będą wróżki i księżniczki, ten pokoik wciąż może wyglądać radośnie i dziecięco, ale nie infantylnie.

Jeśli właśnie jesteście na etapie planowania i urządzania pokoju dla Waszego dziecka, zróbcie to razem z nim. Będzie to doskonała okazja do tego, aby spędzić wspólnie czas i sprawić, że wasza pociecha odczuje, że jej głos się liczy. Wy, jako rodzice, zadbajcie o funkcjonalność, zdecydujcie jakie meble są potrzebne (pomoże wam w tym lista poniżej), a maluchowi dajcie wolną rękę w wyborze kolorów i dodatków.

Pokój dziecięcy – dla noworodka, czy przedszkolaka?

Pokój dziecka to pomieszczenie w domu, które najczęściej przechodzi metamorfozę. Funkcje, jakie ma spełniać w danym momencie, będą zależeć przede wszystkim od tego ile nasza pociecha ma lat. Pod tym względem możemy rozróżnić kilka rodzajów pokoi dziecięcych. Mamy zatem pokój dla niemowlaka i małego dziecka, pokój przedszkolaka, ucznia i nastolatka.

Pamiętajmy, że nawet jeśli projektujemy przestrzeń dla maluszka, w przyszłości trzeba będzie w niej znaleźć miejsce na większe łóżko, biurko czy fotel. Póki nasze dziecko jest jeszcze małe, spójrzmy na jego pokój z jego perspektywy, np. połóżmy się na podłodze lub pochodźmy po niej na czworaka. Takie ćwiczenie naprawdę ułatwi odczuć przestrzeń w sposób, w jaki odbiera ją maluch.

Analizując, jakie potrzeby ma spełniać królestwo waszej pociechy warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. Czy pokój jest przeznaczony dla jednego dziecka czy rodzeństwa
 2. Czy urządzamy pokój dla niemowlaka, a jeśli tak, czy planujemy w nim czynności pielęgnacyjne, karmienie, przebieranie, itp.?
 3. Czy dziecko ma jakieś alergie?
 4. Czy w pokoju dziecko będzie miało zwierzątko?
 5. Jakie są zainteresowania malucha – czy ma pokaźne kolekcje zabawek, gier, książek?
 6. Czy maluch lubi książki?
 7. Czy lubi malować, rysować?
 8. Czy jest ruchliwym dzieckiem – lubi tańczyć, biegać, ćwiczyć?

Jakie meble do pokoju dziecka?

Meble do pokoju dziecka można podzielić na trzy strefy (albo poziomy), z których każda będzie pełnić swoją funkcję.

 1. tuż nad podłogą – z tej strefy będzie najczęściej korzystało raczkujące dziecko
 2. na wysokości do ok 160 cm – królestwo małego dziecka
 3. powyżej 160 cm – strefa nastolatka, ale też rodzica. W szafkach umiejscowionych wysoko rodzic może schować mniej używane rzeczy, jak na przykład sezonowe ubrania

Lista mebli do pokoju dziecka

Stworzenie listy rzeczy, które będą niezbędne w pokoju malucha pomoże na etapie planowania. W zależności od tego ile lat ma wasze dziecko, niektórych mebli może jeszcze nie potrzebować i przyjdzie Wam je dokupić później. Dla przykładu, nie warto od samego początku inwestować w biurko do pokoju, z którego ma korzystać niemowlę. Nie tylko mu się nie przyda, ale może stanowić dodatkową przeszkodę i zabierać przestrzeń, w której lepiej byłoby urządzić kącik do zabawy.

Najważniejsze meble i elementy wyposażenia pokoju dziecięcego to:

a. Wygodne łóżko lub łóżeczko.

b. Szafa

c. Komoda

d. Biurko (dla ucznia), stolik z krzesełkiem (dla przedszkolaka)

e. Krzesło do biurka

f. Półki na zabawki / regał na książki

g. Fotel do czytania (lub do karmienia dla mamy) i stolik przy fotelu

h. Przewijak (może być zainstalowany na komodzie lub na łóżeczku)

i. Kosze i pudełka na zabawki

j. Dywan

k. Dekoracje okienne (zasłony, firanka, żaluzje)

l. Miejsce dla zwierzaka

ł. Dekoracje ścienne – lustro, plakaty, wieszaki

m. Oświetlenie – lampa sufitowa, lampki boczne lub typu plug-in

Strefy, czyli jak rozmieścić meble w pokoju dziecka.

Aby pokój dziecka spełniał swoje funkcje, warto podzielić go na strefy. Tym samym zyskamy przestrzeń podzieloną na: miejsce do zabawy, miejsce do nauki, miejsce do odpoczynku oraz miejsce do snu. Do stref w pokoju dziecka należy następnie dopasować odpowiednie meble.

 1. Strefa snu – łóżko, stolik nocny, lampka ze ściemniaczem
 2. Strefa zabawy – ta strefa może być po prostu wolną przestrzenią, w której zmieszczą się co najwyżej kosze na zabawki lub meble, które można z łatwością przenieść – stolik i krzesełko do rysowania. Im więcej małe dziecko ma przestrzeni, tym lepiej ponieważ zabawa stymuluje jego rozwój i wyzwala kreatywność.
 3. Strefa odpoczynku – w niej sprawdzi się fotel lub wygodna pufa do siedzenia
 4. Strefa nauki – biurko, krzesło, półki, lampka, tablica magnetyczna lub korkowa

Jak ustawić meble w pokoju dziecka

Gdzie w pokoju dziecka ustawić biurko a gdzie łóżko oraz co jeszcze jest niezbędne?

 1. Biurko

Biurko najlepiej jest ustawić bokiem do okna. Taki układ ułatwi dostęp światła słonecznego w ciągu dnia. Jeśli jednak nie jest to możliwe, ustawmy je przodem do okna, nigdy tyłem.

2. Łóżko

Nie stawiajmy łóżka w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera ani okna. Nie powinno ono również stać na wprost drzwi. Jeśli pokój ma być przeznaczony dla rodzeństwa, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. W pokoju, który urządzamy dla niemowlęcia, na początku sprawdzi się łóżeczko niemowlęce, które można przekształcić w łóżka dziecięce. Wystarczy wówczas wyjąć wysokie szczebelki i zastąpić je niższymi (przynajmniej o wysokości 16 cm)

3. Meble do przechowywania

Przynajmniej jedna ze ścian będzie przeznaczona na szafę, komodę, regał na książki. Ważne jest, aby dziecko miało łatwość i swobodę w sięganiu po swoje rzeczy. Najwyższe półki powinniśmy zarezerwować na najrzadziej używane rzeczy. Niższe (do których dziecko ma dostęp) niech będą przeznaczone na jego ulubione przedmioty i zabawki.

4. Miejsce do zabawy i odpoczynku

Środek pokoju powinien być wolną przestrzenią, którą ocieplimy dywanem, aby dziecko mogło się na nim bawić. Jeśli nasz maluch lubi czytać, warto w pokoiku znaleźć miejsce na fotel lub wygodny puf oraz odpowiednie oświetlenie.

Dodatki do pokoju dziecięcego

Wybierając meble i dodatki do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę czy mają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Meble dla dzieci powinny być praktyczne i tworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjać ich kreatywności. Z uwagi na bezpieczeństwo, meble do pokoju dziecięcego nie powinny posiadać ostrych krawędzi. Zwróćmy też uwagę na jakość farb i lakierów, jakimi je pomalowano. Powinny posiadać odpowiednie atesty i być nieszkodliwe dla zdrowia.

Gdy mamy już gotowy plan tego co, gdzie i jak ustawić, teraz przyszła kolej na naszego malucha (oczywiście jeśli już nie jest niemowlęciem). Pozwólmy mu wybrać kolorystykę, dodatki i wzory. Dobrym sposobem będzie stworzenie tablicy inspiracji, na której wraz z pociechą przywiesicie zdjęcia mebelków, kolorów, aranżacji i dekoracji, które podobają się Waszemu maluchowi.

Jakie kolory do pokoju dziecka?

Dobierając kolory do pokoju dziecka pomyślmy w pierwszej kolejności o atmosferze, jaką małą wywoływać. Pokój dziecka kojarzy się z radością, wesołą zabawą, ale też przytulnością. Jeśli Wasze dziecko jest na tyle duże, aby z nim porozmawiać, warto przed wyborem kolorów wytłumaczyć mu, że jego pokoik nie będzie służył tylko do zabawy. Ma mu równocześnie posłużyć jako sypialnia i pomóc od czasu do czasu się wyciszyć.

W pokoju dziecięcym sprawdzi się wiele barw i nie warto na tym etapie myśleć schematami – „niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek”. Kolory mogą stać się kluczowym elementem, jeśli chodzi o nastrój, który będzie wywoływać dziecięce wnętrze. Dobrym sposobem na dobór kolorystyki jest wprowadzenie barw, które będą ze sobą kontrastować.

Jeśli chodzi o wybór kolorów na ściany w pokoju dziecka warto wybrać jasne. Poleca się takie kolory, które będą odbijać światło naturalne. W pokoju dziecka odradza się natomiast malować ściany krzykliwymi kolorami (takimi jak czerwony lub pomarańczowy), które mogą nadmiernie stymulować malucha i sprawiać, że będzie się szybciej denerwować.

Podczas zakupu farb, warto zwrócić uwagę czy te, które wybraliśmy są plamoodporne i łatwe do mycia. Dobrym pomysłem jest pomalowanie ściany jednym mocniejszym kolorem do połowy, a powyżej użycie jaśniejszej, neutralnej barwy. Dzięki temu, pokój dziecka zyska więcej koloru i nie będzie przytłaczający.

O tym jakie kolory do siebie pasują i jak je dobierać przeczytasz u nas w następnym tekście. A więcej inspiracji znajdziesz na naszych mediach społecznościowych.

Źródła:

M. Bień- Königsman, Jak urządzić własne mieszkanie. Aranżacje wnętrz, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2020

Udostępnij tę historię: